Альтернативна енергетика стала легальним засобом для розкрадань з держбюджету

У Сполученому Королівстві розгорається скандал навколо контрактів в сегменті альтернативної енергетики. Бюджетний комітет парламенту випустив «шокуючу» доповідь по операціях влади з приватними компаніями, яка загрожує британцям зростанням цін на електроенергію.

Альтернативна енергетика в розвинених країнах поступово перетворюється на цілком легальний спосіб «чесного відбирання засобів» у платників податків. Після фіаско американської влади в сегменті сонячної енергетики, де збанкрутів цілий ряд субсидованих урядом компаній, «естафету» підхопили влада Великобританії.

Згідно з висновками в доповіді Бюджетного комітету парламенту Великобританії влада країни уклали надзвичайно «щедрі» за своїми умовами операції на загальну суму в £ 17 млрд з низкою приватних енергетичних компаній по створенню мережі офшорних вітряних електростанцій. Голова комітету Маргарет Ходж назвала умови угод «шокуючими». Структура угод була обговорена попереднім урядом лейбористів на чолі з колишнім прем’єр-міністром Гордоном Брауном і затверджена нині чинним коаліційним урядом на чолі з Девідом Кемероном.

«За укладеними контрактами приватним енергетичним компаніям гарантована прибуток протягом 20 років з моменту створення електростанцій, навіть якщо платники податків не будуть користуватися електроенергією від даної мережі. Крім того, якщо будуть виникати якісь проблеми по порушенню роботи «вітряків», розмір штрафу для компаній буде мінімальним. За поточними оцінками, вкрай малоймовірно, що планована до створення мережу вітряних електростанцій зможе заощадити якісь кошти для британських платників податків. Навпаки, компаніям, які уклали ці угоди, практично в будь-якому випадку гарантовані прибутки, а для британців все це виллється в збільшення рахунків за електроенергію »- заявив британський депутат.

Дані контракти були укладені в рамках стратегії влади Великобританії щодо збільшення частки вітряних електростанцій до 15% від загального обсягу енергогенеруючих потужностей компанії до 2020 р.

За оцінками бюджетного комітету, для реалізації буде потрібно приблизно £ 8 млрд у інвестиціях в інфраструктуру даної мережі, зокрема у створення самих вітряних платформ, різних підстанцій і т. д. Парламентарії, які взяли участь у створенні доповіді, відзначили, що угоди були укладені з «величезним перекосом» у бік залучення приватних інвесторів в збиток інтересів платників податків.

Після публікації доповіді представники Міністерства енергетики та зміни клімату Великої Британії (Department for Energy and Climate Change) заявили, що «збираються переглянути частину умов» укладених контрактів.

В цілому з 2004 р. рахунки за паливо та електроенергію для британців збільшилися більш ніж в 2 рази до позначки в £ 1300 на рік. В основному даний стрибок пройшов на тлі зростання цін на бензин. Плани влади Великобританії щодо збільшення частки альтернативної електроенергетики в системі енергобезпеки країни загрожують платникам податків подальшим зростанням рахунків. Згідно з попередніми оцінками, які з’явилися в листопаді 2012 р., «вітряні проекти» британського уряду обійдуться платникам податків ще в £ 178 в рік.

Схожі записи