Настає ера сонячної енергетики

Енергія сонця потихеньку забирає доходи нафтових рантьє – Росії, Венесуели і Саудівської Аравії. Їм доведеться знайти нову бізнес-модель або зазнати занепад. Сонячна енергія отримала на руки вирішальний аргумент. Енергія з фотоелементів настільки дешева, що навіть без субсидій конкурує з бензином, дизелем і скрапленим природним газом в значній частині Азії.

batareya

Енергія сонця потихеньку забирає доходи нафтових рантьє – Росії, Венесуели і Саудівської Аравії. Їм доведеться знайти нову бізнес-модель або зазнати занепад.

Сонячна енергія отримала на руки вирішальний аргумент. Енергія з фотоелементів настільки дешева, що навіть без субсидій конкурує з бензином, дизелем і скрапленим природним газом в значній частині Азії.

Приблизно 29% електричних потужностей, доданих Америкою в минулому році, забезпечила сонячна енергія, а в Массачусетсі і Вермонті цей показник доходив до 100%. «За останні 18 місяців у США було встановлено сонячних батарей більше, ніж за 30 років» – каже американська Асоціація промисловості сонячної енергії (SEIA). Пакет субсидій Каліфорнії спустошений, але темп експансії не знижується.

Технології настільки швидко поліпшуються завдяки військовим галузям США, що вийшли на рівень самопідтримки. Майкл Паркер і Флора Чанг з Sanford Bernstein сказали, що ми маємо справу з новим світовим порядком – «дефляцією світової енергії», який з часом неминуче знищить нашу залежність від енергії нафти, газу та традиційного палива. У 1980-х сонячна енергетика зупинилася в своєму розвитку внаслідок обвалу цін на нафту. Але зараз вже ясно, що ми вийшли на новий рівень.

Інерційний ефект від дефляції енергії може бути непомітним на перший погляд, так як завдяки Сонцю добувається лише 0.17% від 5-трильйонного ринку енергії, або 3% всього електрики. Тренд не виключає циклічного буму нафти на своєму шляху. Так само як не виключає необхідність розробки сланців в цілях національної безпеки або, як у випадку з Британією, покриття шокуючого платіжного дефіциту 5.4% від ВВП.

Але технології рухаються тільки в одному напрямку. «Врешті-решт ринок сонячної енергії буде настільки великим, що будуть наслідки і для інших ринків», – кажуть вони.

Якщо ця гіпотеза в цілому правильна, сонячна енергія поступово зменшить доходи режимів нафтових рантьє в Росії, Венесуелі і Саудівської Аравії. Багатьом вже зараз потрібно нафту по 100$, щоб зводити бюджети та оплачувати військові витрати. Їм доведеться знайти нову економічну модель або зазнати занепад.

Саудити самі роблять ставку на Сонце, інвестувавши понад 100$ млрд. на створення потужностей на 41 гігават (ГВт), яких вистачить, щоб забезпечити 30% потреби країни до 2030 замість того, щоб спалювати традиційне паливо, що направляється на експорт. Більшість країн Перської затоки мають схожі плани. Це означає, що більше сирої нафти, при інших рівних, буде надходити на світовий ринок енергії, що стикається з дефляцією.

У Clean Energy Trends кажуть, що нових сонячних батарей було встановлено більше, ніж вітряних турбін, на 36.5 ГВт. Один лише Китай забезпечив третину. Вже встановлені потужності вітрових станцій перевершують сонячні у 2.5 рази, але до 2021-го Сонце обжене, так як вартість фотоэнергии (ФЕ) продовжить падати.

Національної лабораторії відновлюваної енергії США кажуть, що вчені можуть вловлювати 31.1% сонячної енергії завдяки новій 111-вольтової батареї – це світовий рекорд, який, без сумнівів, скоро буде побитий. З часом, сонячна енергія увірветься і в повсякденний побут.

Схожі записи