Сонячний колектор – прилад для перетворення сонячної енергії в теплову, яка використовується для підігрівання води у побутових потребах.

Всі сонячні колектори побудовані за одним принципом, який ґрунтується на акумулюванні сонячної енергії спеціальною рідиною (теплоносієм), яка перебуває в постійному процесі теплообміну та циркулювання.

Основними складовими сонячного колектора є поверхня, що максимально поглинає сонячне тепло – абсорбер, та теплоносій який передає це тепло воді в бойлері. Поглинаюча поверхня може бути плоскою або трубчастою, звідси й розподіл на плоскі й трубчасті сонячні колектори. Теплоносієм може бути проста вода, а може бути речовина, що має кращі показники теплопередачі – такий собі антифриз. В плоских сонячних колекторах абсорбером служить проста металева пластина, ефективність якої можна підвищувати зміною матеріалу та різним напиленням.

Також є технічні тонкощі щодо теплоізоляції теплоносія, це може бути мінеральна вата, може бути вакуум чи інертний газ. Можна комбінувати – наприклад задню стінку короба ізолювати мін ватою, а передню прозору інертним газом.

Плоскі колектори простіші в конструкції і відповідно дешевші. Зате трубчасті вакуумні колектори легше монтуються і краще працюють в холодну пору року.

Тип колектора треба підбирати під поставлену задачу – чи це будинок для постійного проживання, чи літній будиночок, яка форма покрівлі та система опалення. Однозначно тільки одне – сонячні колектори є економічно вигідними, доступними та допомагають економно використовувати газ. Саме тому вони набули у нас великої популярності та можна сказати увійшли в моду.