Що буде з нафтою і газом до 2035 року?

Компанія Брітіш Петроль (БП) залишається оптимістом, і пророкує, що горючі корисні копалини надалі залишатимуться домінантними енергетичними ресурсами, проте решта експертів не згідні.

pictures_7

Компанія Брітіш Петроль (БП) – одна з семи світових гігантів з виробництва нафти і газу. Нещодавно БП презентувала свій щорічний огляд “Прогноз в енергетиці”. “Прогноз в енергетиці” – це аналіз енергетичного ринку з найімовірнішими варіантами розвитку, що робиться фахівцями компанії БП. Цього року прогностичний період був на 20 років вперед. Згідно “Прогнозу” – горючі корисні копалини ще протягом двох десятиліть залишатимуться домінантним джерелами енергії.

Таке передбачення сколихнуло хвилю суперечок у експертному середовищі. Експерти визнають правильність статистичних даних, проте досить критично, інколи з іронією, ставляться до висновків, до яких прийшли фахівці компанії.

Згідно “Прогнозу” глобальна потреба в енергетиці повинна зрости на 34% з 2014 до 2035 року, приблизно на 1,4 % щорічно. Фахівці компанії БП визнають зростання інтересу до палива, що має мінімальну кількість викидів при використанні. Найбільш спірною виглядає заява про те, що не дивлячись на швидкий ріст альтернативних, відновлювальних джерел енергії, БП пророкує горючим корисним копалинам домінуючу роль на найближчий період часу до 2025 року, а саме при зростанні на 60% світового попиту на енергетику, з них 80% повинно припасти на горючі корисні копалини.

Посередині спаду цін на нафту і газ, важливо не тільки адаптуватись до сучасних складних умов, а й приготуватися до майбутніх викликів. Енергетика – це індустрія для якої характерні довгі хвилі коливання, адже великі інвестиційні проекти повертають гроші не відразу. Власне тому такими важливими є довготривалі прогнози про те, як змінюватиметься ситуація, які тренди переважатимуть.

“Прогноз в енергетиці” демонструє, що у світі продовжує зростати потреба у енергетичних ресурсах, проте сама структура цих ресурсів змінюється, зменшується частка палива, при використанні яких, утворюються інтенсивні вуглець вмісні викиди. Звичайно, “Прогноз“ допускає, що держави політичним шляхом намагатимуться розв’язати проблему, пов’язану з вуглець-вмісними викидами – причиною негативних змін клімату, проте дуже применшують такий вплив.

Отже, альтернативна енергетика проти горючих корисних копалин.

“Прогноз” погоджується, що відновлювальні джерела енергії зростають з більшою швидкістю, а ніж було зазначено в минулорічному “Прогнозі”. Так, наприклад, минулорічний огляд передбачав ріст для відновлювальних джерел енергетики, в тому числі і біопалива, на рівні 6,6% , а також зростання їхньої частки серед усіх видів енергетики з 3% до 9% до 2035 року.

Не дивно, чому БП отримав купу критики у відповідь на видиму недооцінку ролі відновлювальних джерел енергетики. За останні кілька років було оприлюднено, напевно, десятки аналітичних оглядів від фірм і організацій таких, як Блумберг, Міжнародна агенція з відновлювальної енергетики та багато інших. Експерти цих впливових організацій передбачають, що частка відновлювальних джерел енергетики на 2030 рік має становити 30%, звичайно, при правильній інвестиційній політиці. На даний момент вже можна стверджувати, що необхідна інвестиційна політика ведеться у таких країнах, як США, Китай, Індія, які є чи не найбільшими споживачами енергетики у світі.

Виглядає на те, що БП хоче написати рекламну листівку про важливу роль власної компанії. Добре обчислені статистичні показники, що описують ситуацію сьогодення, проте дивна недооцінка світових тенденцій у розвитку альтернативних джерел енергетики протягом наступних двадцяти років.

На думку експертів такий прогноз просто не заслуговує довіри. Це історія як компанія, що видобуває нафту і газ, малює безхмарні перспективи для нафти і газу, а також марить в нереальність існування конкурентів.

Попри все можна виділити основні тренди, що не викликали суперечок.

  1. Потреба у енергетичних ресурсах невпинно зростатиме. Світова економіка росте – а отже, росте потреба у енергії.
  2. Зростання впливу газу, впевнений ріст відновлювальних джерел енергії (сонячної та вітрової енергетики), зменшення використання вугілля (Китай зменшує свою залежність від вугілля).
  3. Ми рухаємось у бік палива, що матиме низький рівень вуглець-вмісних викидів. Також, важливим є розвиток автомобільних технологій, що дозволяють більш ефективно використовувати пальне, менше забруднювати навколишнє середовище.

Схожі записи