Китай – лідер ринку відновлюваної енергетики

Всупереч складним ринковим умовам по всьому світу країни продовжують розвивати і урізноманітнити свої портфелі відновлюваних джерел енергії. Про це свідчить остання квартальна версія глобальних Індексів привабливості країн з точки зору інвестицій у відновлювану енергетику, підготовлена ​​компанією “Ернст енд Янг”. На ситуацію у світовій енергетиці продовжують впливати події глобального масштабу, а саме: цунамі і аварія на АЕС в Японії і заворушення на Близькому Сході і в Північній Африці. Але альтернативні технології виробництва електроенергії (наприклад, з енергії морського вітру або т.зв. концентрованої сонячної енергії), рентабельність яких зростає, відкривають нові можливості для стійкого зростання.

Лідирує в цій області Китай, який утримує перші позиції в індексах з серпня 2010 року. У цьому кварталі країна отримала найвищий бал за весь час завдяки активній підтримці проектів з будівництва вітрових електростанцій в дрібних прибережних водах, а також впровадженню самого “зеленого” в історії країни п’ятирічного плану розвитку економіки. Цей план передбачає збільшення частки невикопного енергоносіїв у загальному обсязі первинної енергії до 11,3% до 2015 року.

У цьому кварталі США знову опиняються на другому місці, і на законотворчому полі триває битва за майбутнє чистої енергетики країни. Всупереч відсутності економічної стабільності зберігається висока активність проектів з будівництва сонячних електростанцій промислової потужності (з використанням фотоелектричних батарей і технології отримання концентрованої сонячної енергії). Однак нестабільна ситуація і, особливо, стійке зниження в США цін на газ, негативно позначилися на темпах розвитку вітроенергетики.

Бен Уоррен, керівник практики компанії “Ернст енд Янг” з надання консультаційних послуг у галузі охорони навколишнього середовища та розвитку енергетичної інфраструктури, який брав участь у підготовці звіту про дослідження, пояснює: “У цьому кварталі в відновлюваної енергетики склалася явно неоднозначна картина. Події міжнародного масштабу мали істотний вплив на настрої у сфері відновлювальної енергетики, давши імпульс її розвитку в Японії, на Близькому Сході та в ряді країн, що розвиваються. Незважаючи на те, що розвиток галузі в Європі дещо зменшило темп у результаті економічної кризи, з урахуванням необхідності диверсифікації енергоресурсів та забезпечення безперебійного енергопостачання, можна прогнозувати подальше стійке зростання цього ринку “.

У центрі уваги галузі

Галузеві індикатори цього кварталу не однорідні. Кон’юнктура цін на акції компаній сектора сонячної енергетики, по всій видимості, більш стійка до поточного фінансового клімату в порівнянні з цінами на акції в секторах виробництва електроенергії з біомаси та енергії вітру. За період з травня 2010 року ціни на акції компаній сектора сонячної енергетики виросли на 40%, незважаючи на повсюдне зниження спеціальних закупівельних тарифів у Европе.Тем часом після падіння на 20% за той же період ціни на акції компаній сектора вітроенергетики не так давно прийняли висхідну траєкторію.

Джил Форер, керівник міжнародної практики “Ернст енд Янг” з надання послуг у секторі чистих технологій, зазначає: “Перед компаніями сектора сонячної енергетики, очевидно, не тільки стають проблеми, але і відкриваються можливості. Зараз для них відповідний час, щоб продовжувати заходи щодо скорочення витрат, підвищення ефективності ланцюжків постачань і оптимізації процесів управління ризиками і капіталом “.

Форер продовжує: “З позиції держави важливо подолати стереотип, що відновлювана енергетика занадто дорого коштує. Адже завдяки оптимізації виробництва і ланцюжків постачань, а також вдосконалення технологій її вартість безперервно знижується. Держава і бізнес будуть прагнути оптимізувати свої кошики енергоносіїв, причому ключову роль в енергетичній політиці – як держави, так і корпорацій – гратиме енергія сонця “.

Порівняння країн

Крім Бразилії, яку впевнене зростання національного ринку вітроенергетики підняв на чотири позиції вгору (12-е місце), рейтинги більшості країн у першій двадцятці дещо впали, що багато в чому обумовлено згортанням стимулюючих заходів і обмеженим доступом до капіталу. Триває повільне зростання рейтингів Індії, яка в цьому кварталі піднялася на сходинку вище Німеччини, що займає четверте місце. Цей факт свідчить про те, що компанії – розробники проектів у галузі відновлюваної енергетики віддають перевагу країнам, чия економія зростає високими темпами.

У нижній половині списку можна відзначити кілька країн, які піднялися на більш високі позиції, а також вперше включених до списку, який в цьому кварталі був розширений до 35 стран.Благодаря активному розвитку ресурсів сонячної та вітроенергетики, а також суттєвого зростання попиту Марокко вперше увійшло до списку під номером 27. Привабливими для інвестицій є тайванська ланцюг поставок сектора сонячної енергетики і потенціал для розвитку морської вітроенергетики, в той час як розвитку природних ресурсів у Болгарії та Чилі в короткостроковій перспективі перешкоджають політичні бар’єри.

Японія втратила кілька позицій у рейтингу. Це пов’язано з тим, що активний імпорт нафти і природного газу, що заміщає вийшли з ладу атомноенергетіческіе потужності, найімовірніше, буде стримувати зростання інвестицій в японській відновлюваної енергетики в короткостроковій перспективі. При цьому японський уряд заявляє про свій намір приділяти більше уваги її розвитку в подальшому.

У Великобританії “прискорений” аналіз спеціальних закупівельних тарифів у сегменті виробництва електроенергії з енергії сонця з використанням фотоелектричних батарей, проведений національним Міністерством у справах енергетики і зміни клімату, обернувся різким скороченням кількості монтуються установок потужністю понад 50кВт. Нові тарифи вступають в силу 1 серпня 2011 року.

Бен Уоррен робить висновок: “Зелений” ринок робочої сили буде рости, продовжиться енергетична диверсифікація та економічне зростання. У цих умовах стійко високі темпи розвитку відновлювальної енергетики в Китаї та ряді країн, що розвиваються підтримають зростання галузі в целом.Возможно, ми спостерігаємо тимчасовий спад інвестиційної активності, обумовлений скороченням обсягу державної підтримки проектів в галузі відновлювальної енергетики в деяких країнах. Разом з тим, вартість технологій знижується, що вселяє оптимізм щодо подальшої ситуації ».

Схожі записи