Штучний фотосинтез допоможе ефективніше перетворювати сонячну енергію

Фахівці з Університету Східної Англії (Ува), Кембриджа та Університету Лідса збираються приєднатися до своїх колег з дослідницьких центрів різних країн світу для вивчення штучного фотосинтезу. У зв’язку з необхідністю створення чистого палива, що не забруднює атмосферу парниковими газами, на такого роду розробки виділяється державне фінансування. Зокрема, на цей проект британським ученим виділяється £ 800 000.

У рамках дослідження передбачається застосувати методи синтетичної біології для моделювання процесу фотосинтезу, що дозволяє рослинам концентрувати сонячну енергію для розділення води на водень і кисень. Вчені вважають, що пристрої, які копіюють фотосинтез, можуть ефективніше перетворювати сонячну енергію, ніж існуючі сонячні конвертери.

Ми будемо моделювати штучний фотосинтез, прикріплюючи до мікробів крихітні сонячні панелі, – пояснює Джулія Батт, провідний науковий співробітник Ува. – З їх допомогою можна буде використовувати сонячне світло, необхідне для вироблення водню. Що стосується технологій вивільнення енергії з водню, то вони вже зараз добре освоєні.

Водень – це паливо з нульовими викидами, яке може використовуватися для заправки автомобілів і вироблення електроенергії. На думку Джулії Батт, фотокаталізатори, над якими вона та її колеги зараз працюють, здатні знайти широке застосування. Наприклад, якщо їх трохи модифікувати, вони зможуть перетворювати сонячну енергію для виготовлення вуглецевого палива, ліків і чистих хімікатів.

Багато країн мають як мінімум одну електростанцію на основі відновлюваних джерел енергії (Сонця, вітру, біопалива) або використовують відразу декілька різних установок, попутно з’ясовуючи, яке альтернативне паливо може конкурувати з традиційним. Але в зв’язку з триваючим зростанням викидів двоокису вуглецю деякі експерти закликають переходити до більш рішучих заходів. Вони вважають за необхідне не допустити, щоб температура біля поверхні Землі в нинішньому столітті підвищилася більше, ніж на 2 ° С (порогове значення, подолання якого може спричинити за собою самі небажані наслідки).

Доцільність використання деяких радикальних методів боротьби з глобальним потеплінням викликає сумніву. Мова йде, зокрема, про уловлювання та видалення з атмосфери великих кількостей СО2 і застосуванні геоінженерних технологій на зразок блокування сонячного випромінювання за допомогою штучних хмар. Такі технології надзвичайно наукомістких і дорогі, і до їх великомасштабного використання ще дуже далеко.

У минулому році британські вчені відмовилися від продовження дослідницького проекту вартістю £ 1,6 млн, метою якого було вивчення можливості розпилення часток у верхніх шарах атмосфери для уповільнення глобального потепління.

Схожі записи