Сонячна енергія замінить в Іспанії традиційну

Зараз в Іспанії проводяться випробування різних видів сонячних електростанцій, які в перспективі могли б замінити традиційні ТЕС. Німецькі концерни постачають в країну передове устаткування і нові технології, але за «місце під сонцем» почали боротися й американські конкуренти. Згідно дослідженню Міжнародного енергетичного агентства, до 2010 року в різних країнах будуть побудовані сонячні електростанції загальною потужністю 20 тис. МВт. Це відповідає потужності існуючих АЕС на території Німеччини, пише німецька газета Handelsblatt (публікує energyland.info з посиланням на переклад РБК daily).

Німецькі компанії лідирують в розробках нових електростанцій. Кілька тижнів тому недалеко від Валенсії була запущена друга дослідна електростанція німецької фірми з Карлсруе Novatec Biosol. Минулою осені компанія Solar Millennium з Ерлангена почала експлуатацію сонячної електростанції з параболічними жолобами в Андалусиі. Novatec Biosol розвинула цю технологію: «Наші дзеркала плоскі, завдяки цьому їх простіше встановлювати», – пояснює голова правління Novatec Biosol Мартін Зеліг.

Компанія з Карлсруе запустила в Іспанії першу фабрику по виробництву сонячних елементів в 2008 році. «Виробництво організоване за принципом автомобілебудування», – говорить пан Зеліг. За його словами, «в рік тут можуть бути вироблені дзеркала для поверхні в 250 тис. кв. м». Якщо всі ці дзеркала будуть встановлені на сонячну електростанцію, то вона зможе забезпечити електроенергією 15 тис. домогосподарств. Ця інновація дозволяє встановити на тій же площі в 2 рази більше плоских дзеркалах, чим в електростанціях, де застосовуються опуклі дзеркала.

Ефективність плоских дзеркал, проте, дещо нижча. Проте розробники з Novatec Biosol вважають, що вони можуть виробляти електрику дешевше, ніж їх конкуренти, що створюють електростанції з параболічними жолобами. Тієї ж думки дотримуються і експерти Фраунхофського інституту сонячних енергосистем у Фрайбурзі і Німецького центру повітряних і космічних польотів. Згідно їх розрахункам, Novatec Biosol вдалося понизити виробничі витрати на 15% в порівнянні з конкурентами.

Ці заощадження компанія з Карлсруе має намір інвестувати в розробку дорожчих установок. «Переваги менших витрат роблять можливим вживання значно дорожчих сухих пристроїв, що охолоджують, в порівнянні із зазвичай вживаними баштами вологого охолоджування», – відзначає пан Зеліг. В результаті в регіоні Південної Іспанії можна заощадити 800 тис. кубометрів води. За словами менеджера, це важливий аргумент при здобутті дозволу на будівництво електростанцій в Іспанії.

На думку пана Зеліга, не дивлячись на дорожнечу техніки, сонячні електростанції потужністю 30 МВт можуть конкурувати з традиційними станціями. «Ми використовуємо стандартні компоненты і комбінуємо парову установку з технікою, яка застосовується також у вугільних станціях», – розповідає глава Novatec Biosol. Пара, що отримується в сонячній електростанції такої потужності, обходиться виробникові в 2-3 євроценти за 1 кВт.

Процес проектування сонячних установок досить тривалий. Novatec Biosol почала переговори з іспанськими відомствами ще три роки тому. Після того, як пілотний проект довів, що техніка функціонує нормально, німці планують влітку цього року почати будівництво першою з трьох схвалених електростанцій потужністю 30 МВт.

Не дивлячись на лідируюче становище Novatec Biosol у виробництві сонячних колекторів з лінзами френеля, тобто плоскими дзеркалами, компанія не може спокійно опочивати на лаврах. На п’яти німцям настають американські конкуренти. Каліфорнійська компанія Asra планує побудувати для місцевої енергокомпанії Pacific Gas and Electric сонячну електростанцію потужністю 177 МВт. Пан Зеліг підкреслює, що досі його компанія зберігає лідерство, оскільки американці знаходяться на самому початку дороги і ще не запускали навіть дослідну установку.

Схожі записи