В Німеччині очисні споруди – джерело енергії

Заповзятливі німці не обмежуються експлуатацією енергії вітру, річок і сонця. Виявляється, кіловати можна виробляти за допомогою стічних вод і опадів, що збираються в очисних спорудах. Забезпечення безперебійного енергопостачання – одне з головних завдань в рамках урядових реформ в Німеччині, передає Німецька хвиля. Так, в кліматично-енергетичному пакеті намічено до 2020 року довести частку використання поновлюваних джерел енергії в спільній структурі енергоспоживання країни до 25-30 відсотків. Але де знайти додатковий потенціал? Що стосується енергії вітру, води і сонця, то тут усе більш або менш ясно. А ось те, що енергію можна виробляти за допомогою стічних вод і опадів, що збираються в очисних спорудах, відомо мало кому.

Додатковий потенціал

617 тераватгодин електроенергії, або 617 мільярдів киловатгодин, було витрачено в Німеччині в 2008 році. 14 відсотків спожитої електроенергії отримано з поновлюваних джерел – перш за все завдяки використанню води і вітру. Можливість генерувати електроенергію за допомогою вітру зросла, в порівнянні з 2006 роком, втричі. А ось силу води використовували нечасто. І потенціал тут ще великий, вважають в Німецькому об’єднанні фахівців з водного господарства, стічних вод і відходів.

Голова об’єднання Отто Шааф (Otto Schaaf) підрахував, що замість 22,5 тераватгодин електроенергії в рік, що виробляється за рахунок води в даний час, можна буде отримувати майже 34 тераватгодин щорік.

Це означало б приріст в 50 відсотків, пояснює німецький фахівець. В цілому такою електроенергією були б забезпечені 2,5 мільйони сімей чисельністю чотири люди кожна. Зрозуміло, в масштабах Німеччини енергопроблему в такий спосіб не вирішить

“Проте, це відповідає виробничій потужності електростанції середніх розмірів”, – говорить Отто Шааф.

Утилізація стічних вод

Вважається, що в Німеччині енергетичний потенціал води освоєний майже на 70 відсотків. І хоча багато установок застаріли, якщо модернізувати ті з них що були запущені до 1945 року, потужність підвищиться на 15 відсотків, вказує Отто Шааф.

Окрема тема – очисні споруди. Адже енергію можна виробляти і шляхом утилізації стічних вод. Осідання, що утворюються після їх очищення, володіють великим енергетичним потенціалом пояснює професор Армін Мельза (Armin Melsa) – і наводить приклад: “Вироблений в спеціальному резервуарі газ звалища містить велику кількість енергії. 70 відсотків метану, 30 відсотків вуглеводня. Енергоефективність газової печі набагато нижча”.

Перспективні системи

Зараз за допомогою розподілюваного скидного газу виробляється 1,3 відсотка електроенергії. При деяких очисних спорудах вже діють блокові теплові електростанції. Мельза вважає, що за такими системами – майбутнє.

Проектна потужність кожного з чверті очисних споруд Німеччини розрахована більш ніж на 10 тисяч чоловік. Якщо лише при цих підприємствах будувати блокові ТЕС, а пізніше обладнати там і резервуари для палива, об’єм електроенергії, виробленої за допомогою газу звалища, можна збільшити в два-три разу. Але все це, зрозуміло, вимагає витрат…

Проект вимагає грошей

“Збільшити цей потенціал можна лише за допомогою інвестицій. Одні лише блокові теплові електростанції обійдуться в 600 мільйонів євро. А якщо додати сюди резервуари для палива, мова піде і про мільярди” – констатує Армін Мельза.

До таких капіталовкладень власники очисних споруд доки не готові. Вони вважають, що в перспективі для конвертації енергії більше використовуватимуть газ, що виробляється з біологічних відходів, – біогаз.

Схожі записи