В Україні росте споживання сонячної енергії

“У нас в місті гарячу воду дають всього декілька годин на добу. Багато хто придбаває бойлери і гріє її самостійно. Навантаження на електромережу величезне, в результаті постійно вибиває пробки. А у мене усе просто: батарея на балконі стоїть, і вода завжди гаряча”, – з гордістю говорить 36-річний житель Севастополя Олександр Рябчук. На початку літа він встановив на балконі сонячний колектор. Тепер гаряча вода для нього не проблема – на відміну від більшості кримчан. Навіть взимку невелика двокімнатна квартира Олександра обігріватиметься не центральним опалюванням, а енергією сонця. “Раніше я думав, що вікна квартири, що виходять на сонячну сторону, – недолік. Тепер розумію, яка це перевага”, – говорить Рябчук. За його розрахунками, вкладені в сонячний колектор 14 тис. грн. окупляться через п’ять років, і тоді, як би не росли тарифи, гаряча вода і опалювання діставатимуться йому безкоштовно.

Багато друзів Рябчука почали складати гроші на сонячні колектори. Тільки у Севастополі працює декілька фірм, що займаються їх установкою. Інженер компанії “Крим Солар Сервіс” Олена Кольцова стверджує, що цього року попит різко виріс. “Усі готуються до підвищення тарифів на електроенергію і газ, тому в перспективі безкоштовна енергія виглядає украй принадно, особливо для жителів Криму, адже у нас близько 300 сонячних днів в році”, – відмічає вона.

П’ятий елемент

Якщо кримчани можуть круглий рік користуватися плоскими сонячними колекторами, то жителі інших регіонів для нагріву води використовують вакуумні установки. Вони, на відміну від колекторів, накопичують енергію сонця незалежно від того, яка на вулиці температура і чи є хмарність.

Підприємцеві з Києва Максиму Голодризі 50% гарячої води дістається безкоштовно. На даху його будинку встановлені німецькі вакуумні панелі, підключені до бойлера і газового котла. “Влітку вода гріється тільки за рахунок сонця, а взимку в похмурі дні автоматично догріває газом”, – пояснює Максим. Установка обійшлася йому більш ніж в 3 тис. євро, зате в майбутньому дозволить заощадити на використанні газу. “Якби я грів воду на газі, спалював би близько 7 тисяч кубів в рік і платив би по вищих тарифах, а завдяки сонячним колекторам витрата газу у мене удвічі менше і тариф нижчий”, –

підраховує він. Таких економних хазяїв, як Максим Голодрига, тільки в столиці близько трьох тисяч.

“В порівнянні з літом 2009 року покупців стало більше на 30%, – підтверджує тенденцію Олександр Рон з компанії Vaillant. – Їх мотивація проста: люди хочуть забезпечити себе від постійного зростання цін на енергоносії. Хоча ми розраховували, що охочих буде значно більше”. За словами Рона, в Німеччині компанія Vaillant домагається субсидій для своїх покупців, тим самим стимулюючи і виробництво, і кількість домогосподарств, що перейшли на використання альтернативного джерела енергії.

“Якщо щодня використовувати 250 літрів гарячої води, то доведеться витратити від 4 до 10 тисяч євро. Усе залежить від індивідуального проекту і виробника. Термін окупності установки – приблизно 7-8 років з урахуванням нинішніх цін на енергоносії. А термін експлуатації – 20-50 років”, – коментує Валерій Хмель з компанії “Аквабудинок”.

На енергію сонця переходять не лише приватники, але і підприємства. Нещодавно на даху Павлогорадского хімічного заводу було встановлено 120 кв. м сонячних панелей. А в селищі Погребище Вінницької області в одному з дитячих садів вже декілька років працюють сонячні батареї. Правда, в цьому не особливо сонячному регіоні підстраховуються електроустаткуванням, яке автоматично включається, як тільки на небі з’являються хмари.

Електричне сонце

Використання сонячної енергії не обмежується прямим нагріванням води або обігрівом будинку. На ринку з’явилися сонячні батареї, які перетворять сонячне тепло в електроенергію – так звані прилади фотовольтаїки. Таке устаткування в Україні поки дуже дорого коштує, і купити його можуть лише дуже заможні люди. Тим часом в Німеччині вже з’являються сонячні фермери. Хайнер Гертнер шість років тому узяв кредит на $5 млн. і встановив 10 тисяч сонячних батарей. Тепер він щорічно отримує більше $600 тис. тільки від продажу сонячної електрики. Причому продає він сонячну електроенергію втричі дорожче, ніж коштує кіловат, здобутий традиційним шляхом. Цікаво, що при цьому сам Хайнер купує дешеву електрику у держави.

Фахівець з сонячної енергетики, у минулому розробник сонячних колекторів, Дмитро Лукомский дотримується іншої думки. Він упевнений, що закон про “зелені” тарифи запрацює в найближчих пару років. І в Україні услід за Європою теж почнуть з’являтися сонячні олігархи. “Зараз в країні будуються чотири заводи по виробництву сонячної електроенергії. До одного з проектів безпосереднє відношення мають брати Клюєви (Андрій Клюєв – перший віце-прем’єр, Сергій Клюєв – депутат). Тому, думаю, скоро держава почне купувати сонячну електроенергію. Не секрет, що вже підписані контракти на будівництво заводів по виробництву тонкоплівкових сонячних батарей”, – розповідає Лукомский. Він упевнений, що в найближче десятиліття ціни на “сонячне” устаткування впадуть до того рівня, коли використання батарей стане вигідним без дотацій.

Схожі записи