Світова вітроенергетика: ділові настрої досягли максимуму

Пандемія коронавируса не загальмує розвиток світової вітроенергетики, скоріше навпаки: оптимізм в галузі досяг максимальних позначок з 2018 року.

wind_park

Пандемія коронавируса не загальмує розвиток світової вітроенергетики, скоріше навпаки: оптимізм в галузі досяг максимальних позначок з 2018 року.

У найближчі два роки очікується високий попит в Азії, швидко зростаючий інтерес до вітропарку на суші і в морі в Північній Америці, подальше нарощування потужностей в Європі, вихід Німеччини з недавньої кризи вітряної генерації. При цьому на найближчі три роки прогнозується суттєве збільшення ролі галузі при виробництві “зеленого” водню.

Вітроенергетика в Азії: найкращі перспективи навіть без урахування Китаю

Про це свідчить опублікований 9 червня індекс ділових настроїв у світовій вітроенергетиці WEtix (WindEnergy trend: index). Його з 2018 року один раз на півроку підраховує найбільший у світі галузевий промисловий ярмарок WindEnergy Hamburg в Гамбурзі спільно зі спеціалізованим маркетинговим інститутом wind: research в Бремені. У нинішньому, сьомому за рахунком онлайн-опитуванні, брало участь близько 500 представників галузі з різних країн – як розробники і виробники обладнання (генераторів, лопатей, вежею, фундаментів), так і оператори наземних (оншорних) і / або морських (офшорних) вітропарків.

Один з ключових висновків з актуального індексу WEtix полягає в тому, що найбільш сприятливі правові, політичні та соціальні передумови для розвитку вітроенергетики опитані ось уже четвертий рік поспіль бачать в Азії, причому зараз оптимізм представників галузі на максимумі. Це особливо цікаво з точки зору Росії, яка робить ставку на значне збільшення експорту в цей регіон своїх викопних енергоносіїв, особливо вугілля.

При цьому слід враховувати, що індекс лише в незначній мірі відображає ситуацію з розвитком вітроенергетики на найбільшому азіатському ринку – китайському, оскільки респондентів з Китаю було мало, а влада КНР сильно обмежують роботу в свій країні іноземних компаній з цієї галузі. Так що реальні масштаби розвитку вітроенергетики в Азії можуть опинитися, якщо враховувати амбітні плани Пекіна в галузі поновлюваних джерел енергії (ВДЕ), ще більш значними, ніж цього очікують учасники опитування.

Розвиток вітроенергетики в США: Байден вселив надії в бум вітропарків

Впадає також в очі різке зростання оптимізму щодо розвитку вітроенергетики в Північній Америці. У порівнянні з попереднім опитуванням, проведеним восени 2020 року, в два рази покращилася оцінка поточної ситуації з наземними вітропарками і в три рази – з морськими. На піку виявилися також прогнози на найближчі два роки. Така зміна настроїв – очевидна реакція галузі на обрання президентом США Джо Байдена, який не тільки повернув свою країну в Паризька хартія по клімату, а й проголосив широкомасштабне екологічне реформування американської економіки.

Перелом настроїв стався і в Німеччині, де в 2019 році індекс сильно пішов в мінус через пробуксовку процесу установки нових вітряків, особливо на суші, що в чималому ступені пояснювалося почастішали конфліктами з жителями довколишніх населених пунктів. Але тепер ділові настрої на німецькому ринку знову поліпшуються, причому особливо при оцінці перспектив на найближчі два роки, а прогноз розвитку морських вітропарків взагалі виявився на максимумі.

Проте щодо поточної ситуації та перспектив як наземної, так і морської німецької вітроенергетики учасники опитування як і раніше дають куди більш стримані оцінки, ніж в цілому європейському ринку. Так що Німеччина, яка зробила в перші два десятиліття цього століття потужний ривок у розвитку вітряної енергетики, в даний час зовсім не відноситься до лідерів в галузі, оскільки за динамікою значно відстає як від деяких інших країн Євросоюзу, так і від США і особливо від ряду азіатських держав.

Схожі записи