Альтернативна енергетика дешевше традиційної

У Європі електроенергія, отримана за допомогою вітру і сонця, зараз вигідніша, ніж через нові атомні та вугільні електростанції. Особливо якщо врахувати шкоду для навколишнього середовища Скільки насправді коштує струм? На це питання відповісти нелегко не лише німецьким споживачам. Особливі відрахування, податки та субвенції, а також доходи впливають на ціноутворення. Крім того, певну роль відіграють і інші чинники.

Вчені з інституту Фраунгофера, а також Форум екологічно соціальної ринкової економіки (FÖS) підрахували також і всі ці супутні витрати. Згідно з їх даними, енергія вітру зараз обходиться дешевше. У середньому один кіловат-годину струму, отриманий за допомогою вітрових генераторів, варто сім євроцентів.

Сонячний струм дешевшає

Через істотне здешевлення устаткування зараз дешевшою стала і сонячна енергетика. Нові установки з виробництва сонячної енергії в Центральній і Південній Європі виробляють струм в середньому за 14 центів за кіловат-годину. Зокрема, струм, вироблений за допомогою фотовольтажних установок на дахах німецьких будинків, обходиться в 18 центів, а на сонячних електростанціях в Південній Європі – менше 10 центів за кіловат-годину.

Зате струм, який продукують нові вугільні та атомні електростанції, коштує дорожче. Особливо якщо врахувати кошти, спрямовані на збереження здоров’я і навколишнього середовища, за що досі розплачувалося суспільство.

Так, з актуальних досліджень, струм з нових вугільних електростанцій коштує сьогодні майже вдвічі більше, ніж з вітрових установок, і майже стільки ж, скільки з нових сонячних модулів. У 2020 році, за прогнозами, електроенергія, отримана від вітру і сонця, завдяки подальшим інноваціям і подорожчання електроенергії буде ставитися до вигідним видам виробництва струму.

Витрати через забруднення атмосфери

Зі значними витратами, за підрахунками вчених, пов’язано також виробництво електроенергії з корисних копалин. Насамперед на це впливає облік викидів СО2 та пов’язаних з цим наслідків для глобального потепління. Нікола Штерн, колишній головний економіст Світового банку, описує у своєму звіті за 2006 рік ці глобальні супутні витрати сумою в більш ніж п’ять трильйонів євро до кінця цього століття.

Також і тонкодисперсна пил електростанцій, що використовують копалини, призводить до додаткових витрат, зокрема, через захворювання дихальних шляхів. Якщо, наприклад, дитина в результаті цього пилу страждає від хвороб, то за медичні послуги платять або батьки, або суспільство згідно прийнятій системі охорони здоров’я.

За підрахунками Барбари Брайтшопф з Інституту Фрауенгофера, найбільшої шкоди навколишньому середовищу завдають теплоелектростанції. Лише невелику частину цих витрат беруть на себе зараз оператори теплоелектростанцій через купівлю СО2-сертифікатів. Ще близько 9% по кіловат-годину платять європейці за шкоду, заподіяну навколишньому середовищу і здоров’ю.

У вітроенергетиці, за підрахунками вчених, проводиться мало парникових газів і забруднення атмосфери є мінімальним, навіть якщо врахувати матеріали, які пішли на виробництво обладнання. Баланс сонячної енергетики виглядає дещо інакше. Для виробництва сонячних модулів потрібно багато електроенергії, а це пов’язано з викидами. З цієї причини сонячна енергетика теж пов’язана зі шкодою для навколишнього середовища і здоров’я, яку можна обчислити в один цент за кіловат-годину.

Ризики роблять атомну енергетику дорожчою

Складно підрахувати і ціну атомної енергетики. Якщо мова йде про нову АЕС, то це, за даними каліфорнійської енергетичної комісії, обчислюється сьогодні приблизно двадцятьма євроцентів за кіловат-годину. Коли мова йде про атомну енергетику, то повинні враховуватися витрати, які можуть виникнути через аварії та подолання їх наслідків. Наприклад, витрати, викликані катастрофами на АЕС “Фукусіма” і в Чорнобилі, обчислюються сотнями мільярдів євро. Розплачуватися ж за все це, як правило, доводиться суспільству.

Беттіна Майєр з Форуму екологічно соціальної ринкової економіки оцінює відповідні кошти. Згідно з новими підрахунками на основі досліджень, вона оцінює додану вартість струму від АЕС в проміжку від 11 до 34 центів за кіловат-годину. Якщо перевести ці кошти на ціну струму, то один кіловат-годину, вироблений на нових АЕС, сьогодні б коштував між 31 і 54 центами, а на старих АЕС, видатки на будівництво яких вже амортизувалися – між 13 і 36 центами за кіловат-годину

Схожі записи