Парламент розбавив пальне

Парламент надав виробникам біопалива десятирічні пільги зі сплати імпортних мит, акцизу і податку на прибуток. Це повинно дозволити вийти на ринок біопалива компаніям з щорічною потужністю не менше 5 тис. т. Втім, ринку збуту біопалива в Україні поки немає – нафтопереробники не готові виробляти новий вид бензину.

Верховна рада вчора ухвалила закон #1114 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів відносно сприяння виробництву і використанню альтернативних видів палива”. Документ з 1 січня 2010 року на десять років звільняє від сплати 25-процентного податку на прибуток від продажу біологічних видів палива, що отримуються шляхом бродіння біомаси. До таких видів палива відносяться біоетанол, біобутанол, біодизель, біогаз і біоводень. Заощаджені кошти повинні прямувати на переоснащення матеріально-технічної бази виробників біопалива. На дев’ять років буде скасовано імпортне мито на устаткування і комплектуючі, призначені для виробництва палива, а підприємства зможуть скористатися прискореною амортизацією. Ліцензії на виробництво біопалива зможуть отримати підприємства потужністю від 5 тис. т в рік. Акцизний збір з біопалива стягуватиметься за нульовою ставкою.

Втім, до ухвалення закону в другому читанні з його тексту був виключений пункт, що зобов’язав виробників моторного палива збільшити складову біопалива в моторних сумішах з 10% в 2009 році до 40% в 2012 році. “Закон ні до чого не зобов’язав нафтопереробників, а створює економічні стимул-реакції для виробників біопалива”, – відзначає один з авторів законопроекту, член комітету Ради по питаннях ПЕК, ядерної політики і безпеки Сергій Пашинський (БЮТ).

За словами заступника голови держконцерну “Укрспирт” Віталія Сосніцкого, спиртзаводи не бояться конкуренції з боку нових виробників біоетанолу: “У нас є вільні потужності, які потребують завантаження: 12 заводів загальною потужністю 218 тис. т в рік можуть працювати за європейською технологією, ще 13 зможуть виробляти сировину для біоетанолу. Таким чином, собівартість нашого біоетанолу буде значно нижча, ніж в компаній, вимушених вкласти ресурси в покупку дорогого устаткування і сировини”.

Учасники ринку не квапляться використовувати біокомпонент у виробництві палива. “На жаль, у нас немає технології по вживанню біологічних видів палива. З ними складно працювати, оскільки біопаливо гігроскопічне і розшаровується при зберіганні. Необхідні істотні витрати на покупку і монтаж нового устаткування, що не може не відбитися на собівартості палива з біокомпонентом”, – говорить начальник сектора по зв’язках з громадськістю “Укртатнафта” Сергій Біленький. “Ми працюватимемо з біопаливом, якщо на нього буде споживчий попит”, – відзначає начальник прес-служби “Лукойл-Україна” Валерій Рясик. “У Європі для збільшення попиту на біопаливо вводяться пільги для автомобілістів, наприклад безкоштовні парковки”, – додав пан Сосніцкий.

Заступник директора НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев нагадав, що ще президент Леонід Кучма підписував указ, що зобов’язав НПЗ, додавати екологічні добавки в бензин. “Тоді це привело до появи на ринку величезної кількості неякісного палива. Зараз ніхто не може гарантувати споживачеві якість українського біопалива. Цей закон багато в чому відображає інтереси спиртної галузі”, – говорить він. “Вимоги до якості нафтопродуктів на зовнішньому і внутрішньому ринках посилюватимуться. І підприємства виявляться перед вибором: або зупинятися, або застосовувати нові підходи у виробництві палива”, – вважає виконавчий директор Fuel Alternative Віталій Давій.

Коммерсант Украина

Схожі записи