|

Ринок біопаливних котлів в Україні розвивається шаленими темпами

Поява великої кількості виробників котлів для побутового сектора пов’язана зі стрімким зростанням попиту на обладнання для приватних домогосподарств, простотою виготовлення, низькими вимогами до виробництва, а також пільговим кредитуванням за державною програмою «теплих кредитів».

snimok

Проектом ПРООН в Україні «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі України» виконано комплексне дослідження ринку котлів на біомасі в Україні.

Результати дослідження показали, що в Україні понад 100 виробників котлів на біомасі. Глибина номенклатури окремих виробників досягає 100 найменувань. Найбільша кількість пропозицій стосується котлів до 100 кВт. Основна частка обладнання вітчизняного виробництва орієнтована на використання дров та паливних гранул, значно менше пропозицій щодо обладнання на деревній трісці та агровідходах. Поява великої кількості виробників котлів для побутового сектора пов’язана зі стрімким зростанням попиту на обладнання для приватних домогосподарств, простотою виготовлення, низькими вимогами до виробництва, а також пільговим кредитуванням за державною програмою «теплих кредитів».

Інтерактивна карта виробників біопаливних котлів в Україні містить інформацію про основних виробників опалювальних та промислових котлів, що використовують в якості палива біомасу – дрова, гранули, брикети, солому, лушпиння та ін.

Питома вартість вітчизняного обладнання потужністю до 100 кВт, що працює на дровах, перебуває в межах 25–35 $/кВт, потужністю понад 100 кВт – в межах від 11 до 21 $/кВт, на гранулах – 11–35 $/кВт.

За 2012 – 2015 рр. в Україну було імпортовано близько 30 тис. котлів на біомасі загальною потужністю 1134 МВт, з яких 96% – котли потужністю менше ніж 100 кВт. Лідерами за кількістю представлених ТМ на ринку України серед країн-імпортерів є Польща, Туреччина та Чеська Республіка.

Питома вартість імпортного обладнання, що працює на дровах, потужністю 0,1 МВт лежить у межах 22–62 $/кВт. Ввезені з-за кордону котли на гранулах потужністю 0,1 МВт можна придбати за ціною від 84 до 366 $/кВт, котли потужністю 0,5 МВт – від 141 до 286 $/кВт, котли 1 МВт – від 137 до 226 $/кВт.

Обсяг ринку котлів на біомасі до 2020 р. становитиме близько 700 млн $, а до 2030 р. – не менше ніж 1,2 млрд $ за потреби 3,5–6 млрд $. Щорічна потреба ринку котлів – 500–2000 од. загальною потужністю 600–1500 МВт.

Ринок виробництва та використання котлів на біомасі активно розвивається, що підтверджено значним зростанням кількості виробників котлів. Однак дослідження показали, що основним сегментом ринку споживачів котлів є побутовий сектор. Проте найбільші перспективи для розвитку має ринок котлів для систем централізованого теплопостачання.

Схожі записи