|

Вулиці України освітлюють ліхтарі на сонячних батареях

Нарешті довгоочікувані нові технології почали приходити в Україну у вигляді вуличних ліхтарів, що працюють від сонячної енергії. Один з перших проектів використання енергії сонця був реалізований в м. Острог, де частина вулиць отримали нові автономні сонячні ліхтарі. Цей досвід перейняли й інші, тож незабаром будемо сподіватися, що більшість вулиць освітлюватимуться ліхтарями без підключення до електромережі.

lihtar

Один з перших проектів по запровадженню новітніх технологій та використанню енергії сонця був реалізований в м. Острог, де частина вулиць отримали нові автономні ліхтарі, що працюють від сонячних батарей. Багато таких ліхтарів встановлено за фінансової допомоги проекту ЄС/ПРООН «Місцевий ровиток, орієнтований на громаду».

В кінці 2014 року у рамках цього ж проекту у селі Стрибіж Червоноармійського району було реалізовано два мікропроекти. Перший – ремонт дошкільного навчального закладу, і другий – , який стосувався відновлення вуличного освітлення. В рамках якого за короткий термін у вересні 2014 року в селах Стрибіж та Слобідка була запущена система зовнішнього освітлення територій з використанням світильників із автономними джерелами живлення, яка складається із 30 установок. Система освітлення працює від сонячної енергії. На електроопори встановлюються спеціальні елементи, які перетворюють сонячне світло в електроенергію навіть за умов сильної хмарності та атмосферних опадів.

На початку 2014 року в Івано-Франківську на вулиці Галицькій встановили першу електроустановку на сонячних батареях, яка призначена для забезпечення енергією світлофорів, інформаційних таблиць, освітлення дитячих майданчиків та вулиць. Приблизний термін окупності установки на сонячних батареях 5-6 років.

В Херсонській області, в с. Новомихайлівка, встановлені десятки таких світлодіодних світильників що працюють від енергії сонця.

Зовсім недавно до таких щасливчиків, які отримали можливість впровадити відновлювальні джерела енергії у зовнішньому освітленні свого населеного пункту приєдналась громада с. Тропова Могилів-Подільського району. Вони перемогли у Третій фазі спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Донори надають 15 тис. доларів за умови 5%-вої дольової участі у співфінансуванні самої громади-партнера, а також 10% субвенції з районного і сільського бюджетів.

Також за результатами відбору сільських рад у Третій фазі спільного проекту ЄС/ПРООН візьмуть участь ще три громади Могилів-Подільського району: Юрківецька, Сказинецька і Серебринецька.

Ліхтарі на сонячних батареях українського виробництва

В Харкові сьогодні також зайнялись розробкою таких розумних ліхтарів на сонячній енергії, в майбутньому обіцяють розробити і розумні світлофори. Система освітлення – повністю автономна, автоматична і екологічна. Харківські винахідники розробили ліхтар на сонячних батареях, який не вимагає підзарядки і може прослужити майже чверть століття, а його датчики реагують на зміну дня і ночі. Зі слів одного з розробників, Олексія Шереметьєва, їхня розробка особлива і відрізняється від своїх попередників в першу чергу системою економії енергії. Вона має датчик руху який реєструє чи є людина в цій зоні і коли хтось починає проходити система починає збільшувати свою інтенсивність світіння. А коли поруч немає людей – ліхтар працює на 30% потужності. Подібна система освітлення, кажуть її розробники, буде особливо актуальна у важкодоступних районах. Енергії, яка накопичується в акумуляторі, вистачить на 30 годин освітлення.

Нова технологія має ряд переваг – це можливість створити гнучкі технічні рішення, котрі відповідають певному типу освітлення. Небайдужі і активні все частіше приступають до цих нових напрямків.

Схожі записи