Альтернативній енергетиці України заважає клімат в економіці

Розвиток в Україні сонячної енергетики, а також приплив інвестицій і передових технологій стримує непрозорість українського ринку. Так вважають учасники минулих в Києві дискусій інвесторів і експертів. Україна має хороші природно-кліматичні умови для розвитку сонячної енергетики. Проте залучення інвестицій і технологій натрапляє на недружній режим ведення бізнесу для іноземних компаній. Про це заявили учасники круглого столу "перспективи розвитку сонячної енергетики України", 29 березня організованого в Києві японською компанією Sharp. Уряд малює принадні перспективи Посол Японії в Україні Тадеши Ідзава назвав Україну в числі європейських країн, що викликають інтерес у іноземних інвесторів. Він вітав введення українським урядом "зеленого" тарифу на електроенергію і підписання з низкою країн угоди про "зелені" інвестиції. В той же час головною перешкодою для припливу передових технологій сонячної енергетики посол вважає "відсутність належних умов для ведення бізнесу іноземними компаніями".

Стратегія України по зниженню витрати паливно-енергетичних ресурсів до 2030 року передбачає виробництво до 30 відсотків енергії за рахунок поновлюваних джерел, повідомив голова Держагентства по енергоефективності і енергозбереженню Микола Пашкевич. Він нагадав, що на сьогодні українська економіка залишається однією з найенергоємніших в Європі. Уряд, за словами Пашкевича, розраховує, що кожна гривня, вкладена в програму енергоефективності інвесторами, принесе 10 гривен прибутку.

Переваги "зеленого" тарифу

Представник комісії з регулювання електроенергетики Віктор Кікоть відмітив, що підприємства по виробництву сонячної і інших видів альтернативної енергії мають першочергове право на оплату електрики, поставленої ними на оптовий ринок країни. В той же час він визнав, що для отримання "зеленого" тарифу підприємство обов'язково повинне мати в розпорядженні готову генераційну установку. А для отримання ліцензії на підключення до енергомережі це устаткування вже повинне виробляти енергію.

Голова секретаріату комітету з ПЕК Верховної ради України Олег Дудкін заявив, що введений в Україні "зелений" тариф є привабливим для іноземних інвесторів, оскільки залишається найбільшим в Європі. Цей тариф складає до 0,54 євро за кіловат/годину і прив'язаний до курсу єдиної європейської валюти. Окрім цього, законодавством передбачені різні пільги виробникам сонячної енергії, а також пільговий режим імпорту технологій.

Тариф не для усіх

На думку президента Фонду енергоефективних інвестицій Ігоря Черкашина, урядова підтримка часто буває вибірковою. На відміну від країн Євросоюзу, де держава компенсує витрати виробників поновлюваної енергії, в Україні уряд перерозподіляє вартість тарифу за рахунок енергоринку, сказав Черкашин. А це створює грунт для зловживань.

"У результаті сформувався клуб "Зелений тариф", члени якого перераховані на сайті НКРЕ і переходять з клану сировинних баронів в ряди "зелених" енергетиків. За ними стоїть велика черга тих, хто скаржиться на неможливість отримати такий тариф, оскільки вони не є членами цього клубу обраних", – сказав Черкашин. Він закликав державу відмінити цю монополію, щоб зробити можливим доступ на український ринок альтернативної енергетики іноземних інвесторів.

Заяви уряду про підтримку альтернативної енергетики взагалі виглядають, як втирання окулярів, сказав Deutsche Welle представник Національного екологічного центру України Дмитро Хмара. Він відмітив, що надання чотирьохмільярдного кредиту на будівництво атомних електростанцій, а також відсутність яких-небудь зусиль уряду по подоланню непрозорості енергоринку суперечать цим заявам.

Контури необхідних змін

"Якщо в Німеччині власник домашньої сонячної установки може вдень продавати енергію по 50 євроцентів державі, а вночі користуватися енергією по 10 євроцентів, то в Україні суб'єктами розвитку альтернативної енергетики можуть стати тільки представники великого капіталу", – відмітив експерт. Він виразив сумнів в тому, що іноземний інвестор прийде в країну, уряд якої виділяє величезні кошти на розвиток ядерної енергетики і вугільної промисловості, а альтернативній енергетиці відводить тільки шість відсотків в об"ємі загального енергобалансу до 2020 року.

На відміну від Хмари координатор української мережі енергетичних інновацій "Грінкубатор" Роман Зіньченко вірить, що в Україні з'явиться "величезний інвестиційний потенціал для того, щоб в сонячну енергетику великі і малі приватні інвестори вкладали значні об'єми коштів". Для цього "зелений" тариф повинен працювати так, як в Німеччині, Португалії і Іспанії. На думку Зінченка, створення невеликих сонячних електростанцій потужністю в 100-150 кіловат могло б стати виходом для українських мереж, "які через недоінвестування власниками знаходяться в жалюгідному стані".

Схожі записи