Енергетика Німеччини: чи можна обійтися без АЕС?

Атомна катастрофа в Японії підстебнула дебати навколо майбутнього ядерної енергетики в Німеччині. Чи можуть німці дозволити собі відмовитися від дешевої електрики з АЕС? І як довго триватиме перехідний період? Атомні електростанції виробляють приблизно чверть електрики, споживаної в Німеччині. Більше половини енерговиробництва доводиться на газ і вугілля. І лише 17 відсотків енергії постачають поновлювані джерела. Видобуток вугілля на території ФРН припиняється в 2018 році, і це рішення навряд чи буде переглянуто. Тому повна відмова від мирного атома зажадала б багатомільйонних інвестицій в розвиток альтернативної енергетики. Власне, проти цього ніхто у Берліні і не заперечує: політики сперечаються про те, скільки років знадобиться для переходу на енергію сонця і вітру.

Майбутнє може настати вже в 2030 році

Опитані Deutsche Welle експерти вважають, що створити умови для вироблення достатніх об’ємів альтернативної енергії за доступною ціною – реально вже в осяжному майбутньому. Головна умова для такої реформи – ця наявність політичної волі. “Якщо з Берліна поступлять однозначні сигнали і стимули для вкладень в альтернативну енергетику, то вже до 2050 року ми могли б повністю перейти на поновлювані джерела”, – переконаний член консультативного радого з екології при уряді ФРН Мартін Фаульштих (Martin Faulstich).

Енергетичний експерт Олаф Хомайер (Olaf Hohmeyer) бере вище: якщо уряд дійсно відмовиться від продовження терміну роботи АЕС, то перейти на поновлювані джерела енергії Німеччина зможе вже до 2030 року. “Нам не треба чекати до 2050 року, – заявив Хомайер у бесіді з кореспондентом Deutsche Welle. – Так багато часу знадобиться, тільки якщо атомні електростанції продовжать працювати ще 35 років”.

Інвесторам потрібна стабільність

Головна перешкода на шляху інвестицій в альтернативну енергетику – це неоднозначні сигнали з Берліна, вважають експерти. Коли уряд Герхарда Шредера (Gerhard Schröder) прийняв рішення про відключення усіх АЕС до 2020 року, енергетичні концерни виділили мільйони євро на створення інфраструктури для переходу на енергію з поновлюваних джерел. Зокрема, уздовж морського узбережжя Німеччини планувалося побудувати вітряний парк сукупною потужністю в 10 гігават. Це могло б компенсувати відключення восьми великих АЕС. Але 10 років через уряд Меркель вирішило продовжити термін роботи АЕС. Інвестиції в альтернативну енергетику виявилися не потрібні.

Минулого року в Німеччині було побудовано всього 754 вітряних установки – негативний рекорд останніх 20 років. Бум в розвитку нового сегменту енергетики змінився стагнацією. Непередбачуваність політиків злякала інвесторів, пояснює президент Союзу виробників вітряної енергії Херман Альберс (Hermann Albers). “Нам зараз складно укладати контракти навіть на 2012 рік, тому що ми не знаємо, які на той час у нас будуть правові рамки, – нарікає Альберс. – Відповідно, банки відмовляються видавати кредити під такі ризиковані вкладення”.

Мільйони євро на інфраструктуру

При цьому саме вітряній енергії в Німеччині приписується найбільший потенціал. На півночі країни вже працює декілька вітряних парків, які виробляють більше енергії, ніж споживається в довколишніх населених пунктах. Щоб надлишки поступали в інші регіони, необхідно створити відповідну інфраструктуру. За даними міністерства економіки ФРН, щоб повністю перейти на енергію сонця і вітру, в Німеччині треба побудувати 3500 км нових ліній енергопередач. Наступний крок – будівництво споруд, в яких акумулюватимуться надлишки енергії.

Іншими словами, для переходу на енергію майбутнього потрібні багатомільйонні інвестиції. Потенційні інвестори в Німеччині є, тепер слово – за політиками.

За матеріалами Deutsche Welle

Схожі записи