Біопаливо матиме законодавчу базу

На думку експертів, формуванню вітчизняного ринку біопалива перешкоджає не тільки відсутність законодавчої бази. Паливний комітет Ради рекомендує парламенту взяти за основу проект закону №1114, що передбачає законодавче сприяння біопаливному виробництву. Завдяки прийняттю цього документа будуть закладені правові принципи формування ринку, як виробництва, так і споживання біологічного палива. Держрегулювання, передбачене в документі, торкнеться не тільки рідкого і газового, але й твердого біопалива.

Також проект закону передбачає введення деяких пільг і преференцій для більш інтенсивного формування нової галузі. Зокрема, пропонується на п’ять років звільнити від сплати мита і ПДВ операції з ввезення обладнання і матеріалів для виробництва біологічних видів палива. А також устаткування та комплектуючих, які використовуються для виробництва установок, якими будуть оснащені майбутні біопаливні заводи. Законопроект також уводить єдиний держреєстр виробників біопалива. Визначення відомства, що буде вести цей реєстр, члени комітету ВР вирішили залишити за Кабінетом міністрів.

Програм і концепцій у сфері альтернативних видів палива прийнято владою за останні роки декілька. За однією з них, схваленою два роки тому Мінпромполітики, до поточного року в Україні повинні були з’явитися три заводи з виробництва біодизеля, а до 2010 р. частина цього палива в загальному обсязі використовуваного дизеля склала б 33%. Для цього планувалося збільшити посіви ріпаку до 10% загальної площі вітчизняних орних просторів. У результаті якщо сировинне зростання в Україні йде інтенсивними темпами – цього року наші аграрії експортували більше 2,3 млн. т ріпаку проти торішніх 800 тис. т, то будівництво потужностей з переробки поки практично не просунулося.

“Цього року окремі наші підприємства зробили лише кілька сотень тонн біодизеля в основному для власного користування. Ринок же виробництва біоетанолу і зовсім не сформований”, – говорить директор консалтингової компанії “Паливна альтернатива” Віталій Давій. За його словами, відсутність законодавчої бази та державної стратегії не давала можливості розвивати виробництво альтернативних видів палива. “Без профільного закону ринок біопалива формується стихійно. У вітчизняних виробників мало шансів закріпитися на зовнішніх ринках, наприклад у країнах ЄС. Влада цих країн активно захищає своїх власних переробників. Тому нашій державі потрібно, насамперед, зайнятися розвитком споживчої культури внутрішнього ринку”, – упевнений експерт.

Крім цього, законодавці повинні передбачити механізми, що залучають у розвиток біопаливного ринку нафтопереробників. Поки жоден із НПЗ не згодний застосовувати біодизель як добавку до палива. У той же час експерти вважають, що введення пільгової акцизної політики для палива з біодобавками допомогло б усунути протистояння між нафтопереробниками і виробниками біопалива.

finance.ua

Схожі записи