Енергетичне диво Китаю може стати і українським

За останні п’ять років уряд Китаю інвестував в розвиток поновлюваних джерел енергії, за даними Bloomberg New Energy Finance, більше $240 млрд. Тобто більше, ніж будь-яка інша країна у світі. Але чималі витрати вже принесли країні перші дивіденди. На кінець 2010 року доля енергії отримуваною з альтернативних джерел досягла 10% від усієї електроенергії вироблюваної в КНР, хоча ще в 2006 році цей показник був в чотири рази менше. Нагодувавши, обшивши і взувши усю планету, Китай усвідомив свою енергетичну уразливість: нафти, що імпортується, і газу стало катастрофічно не вистачати. Враховуючи, що запаси цих джерел енергії обмежені, а ціна на них росте в геометричній прогресії, забезпечувати зростаючі апетити національної економіки з кожним роком буде все важче.

Вихід з, здавалося б, тупиковій ситуації, виявився простий і геніальний – використовувати те, чого навкруги вистачає. У хід пішли вітер, вода, сонце, сміття, тирса, солома і навіть звичайний гній домашніх тварин.

Розвитку біоенергетики в країні було відведено особливе значення. З початку 2006 року на біогазову промисловість влада КНР витратила трохи більше $15 млн. За цей же час китайські фермери на виробництві і використанні того ж біогазу заробили зверху $6 млн. Державні інвестиції дозволили швидко розвинути виробництво цього виду енергії в сільській місцевості Китаю, значно збільшивши тим самим число споживачів.

Сьогодні біогаз використовується в школах, дитячих садах, приватних будинках і особливо на фермах. Згідно із статистикою Міністерства сільського господарства КНР, до кінця 2010 року енергією з біогазу користувалися 40 млн. ферм, тобто третина від усіх існуючих в Китаї. Активний розвиток біогазової промисловості забезпечив країну 60 тис. робочих місць і в найближчому майбутньому, за підрахунками експертів, їх кількість повинна вирости ще на 20 тис. нових місць. Очікується, що енергію з біогазу споживатимуть 155 млн. жителів КНР. А це в три рази більше, ніж усіх українців разом узятих.

Зробивши упор на розвиток альтернативної енергетики у себе, Китай сколихнув енергоринок всього світу, включаючи Європу. На щастя, Україна теж не залишилася за бортом. На початку минулого року можновладці ухвалили так званий закон про “зелені” тарифи. Завдяки чому, в країні уперше з’явилися сприятливі умови для розвитку біоенергетики. Згідно із законом виробник біоенергії продає її державі практично втричі дорожче, ніж звичайна електрика, отримана шляхом спалювання мазуту або газу. Приміром, виробництво шести мегават електроенергії в рік цілком вистачає, щоб обігріти населений пункт приблизно на 10 тис. жителів. Вже сьогодні можна стверджувати, що подібне рішення держави дозволить біоенергетиці впродовж лише найближчих п’яти років зайняти до 5-7% вітчизняного енергоринку і без колосальних китайських інвестицій. Благо тепер амбітна мрія будь-якої держави набути енергетичної незалежності, тобто поступово відмовитися від вічно дорожчаючої нафти і газу, вже не здається утопією. І не лише для жителів Піднебесної.

Схожі записи