|

Коли за теплову енергію споживачі почнуть платити менше?

Протягом останнього року тема цін на газ і тарифів на опалення перебуває в центрі уваги суспільства. Всі публічні дискусії точаться навколо двох питань: справедливості тарифів і системи субсидій

ban_13

Протягом останнього року тема цін на газ і тарифів на опалення перебуває в центрі уваги суспільства. Всі публічні дискусії точаться навколо двох питань: справедливості тарифів і системи субсидій, а тема монополії на ринку теплової енергії замовчується.

Внаслідок монопольного становища підприємств в секторі теплопостачання та недосконалого законодавства існують такі проблемні питання, що перешкоджають створенню конкуренції на ринку тепла, не стимулюють виробників підвищувати свою ефективність та знижують якість та надійність послуг.

22 вересня Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроект №4334 “Про внесення змін до закону України “Про теплопостачання“.

Мета законопроекту — симулювання заміщення природного газу альтернативними видами палива та встановлення тарифів на 10% нижче від існуючих тарифів в населеному пункті.

Діючий принцип тарифоутворення “стимулює” виробників теплової енергії завищувати усіма можливими способами собівартість, витрати та втрати оскільки його рентабельність дорівнюватиме 6% від собівартості. Чим більше собівартість — тим більше дохід. Крім того, він абсолютно не стимулює ні теплоенерго, ні приватних інвесторів вкладати кошти в такі проекти, у держави і комунальних підприємств коштів також немає.

Запропонований в законопроекті підхід формування тарифів дозволяє відразу зменшити діючий в населеному пункті тариф на 10% від існуючого та не регулювати рентабельність виробників. Такий підхід буде сприяти зменшенню соціального напруження, дозволить залучити інвестиції та буде сприяти зменшенню імпорту газу та використанню місцевих ресурсів.

Що дасть прийняття законопроекту

• споживач гарантовано отримає альтернативне тепло на 10% дешевше за газове. Це поступово знижуватиме загальну ціну теплової енергії для кінцевих споживачів

• ми зробимо перший крок до подолання монополії у виробництві тепла і започаткуємо конкуренцію при виробництві теплової енергії. Закон стане першим кроком до створення конкурентного ринку теплової енергії. Паралельна робота над створенням такого ринку активно іде зараз.

• створимо новий кластер української економіки, нові робочі місця, нові машинобудівні заводи.

• зменшимо споживання та імпорт газу, покращимо наш торговельний баланс і знизимо тиск на гривню.

• підвищимо енергетичну безпеку країни.

Автори законопроекту переконані, що прийняття законопроекту 4334 — це крок у вірному напрямку. Від нього виграють усі без винятку, а програють лише ті, хто звик заробляти на “сірих” схемах, маніпуляціях і корупції.

За матеріалами робочої групи при Держенергоефективності України.

Схожі записи