“Лід що горить” – альтернативне паливо

В умовах глобального потепління багато країн придивляються до нового виду викопного палива, яке на даний момент використовується лише в Норільську, повідомляє The New Scientist. “Воно схоже на брудний лід, але по консистенції м’яке. Піднесіть до цього льоду палаючий сірник, і він загориться”, – оповідає журналіст Фред Пірс. Йдеться про клатрати метану – молекулах метану, захованих усередині крижаних кристалів.


По запевненнях видання, їх властивості виявилися випадково: в кінці 1970-х російські учені здивувалися, що газ на Мессояхинськом родовищі, що залягає під вічною мерзлотою в Західному Сибіру, не вичерпується, всупереч прогнозам. Мессояхинськоє родовище і сьогодні продовжує забезпечувати газом Норільськ, а пояснення в тому, що метан просочується в свердловину з товщі вічної мерзлоти, пояснює автор. Більше ніде запаси клатрату метану досі не освоюються.

При згоранні метану виділяється удвічі менше вуглекислого газу, чим при згоранні вугідлля. “Завдяки новим дослідженням, а також скороченню запасів традиційного природного газу комерційний видобуток клатратів буде можливий вже в найближчі десять років”, – заявляє Рей Босуелл, глава спеціальної програми по питаннях клатратів в міністерстві енергетики США. Клатратами займаються в США, Канаді, Китаї і Норвегії, а вдада Японії і Південної Кореї санкціонувала повномасштабний видобуток цього палива, відзначає видання.

За останніх 20 років учені довели, що поклади клатрату метану в товщі вічної мерзлоти на суші і під океанським дном можуть змагатися із звичайними родовищами і забезпечувати світ енергією ще декілька століть. Проте нафтогазові компанії вважають клатрат метану ненадійним і неекономічним паливом.

podrobnosti

Схожі записи