Зелений тариф в Україні: правила змінюються

Найближчим часом в Україні можуть змінитись правила гри в галузі виробництва альтернативної енергії. У парламенті розглядається законопроект “Про внесення змін у деякі закони України щодо конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії”

electropanel1

У Верховній Раді України готується розгляд законопроекту “Про внесення змін у деякі закони України щодо конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії”, який підготований групою депутатів під координацією першого заступника комітету ВР з палевно-енергетичного комплексу Олександра Домбровського.

Законопроект пропонує запровадження єдиної для всіх видів альтернативних джерел енергії формули розрахунку зеленого тарифу, скасування різноманітних пільг за приєднання об’єктів електроенергетики, що здійснюють виробництво електричної енергії з альтернативних джерел енергії, а також скасування вимоги щодо місцевої складової для всіх типів виробництва електроенергії з альтернативних джерел – замість цього пропонують ввести спеціальні надбавки до “зеленого тарифу” у разі застосування під час будівництва об’єкта альтернативної електроенергетики обладнання українського виробництва.

Зелений тариф і зміни для інвесторів

У законопроекті захищені права інвесторів. Коефіцієнти “зеленого тарифу” для об’єктів електроенергетики, які будуть введені в експлуатацію після 1 квітня 2015, знижені з урахуванням актуальної вартості технологій виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії із збереженням адекватного рівня рентабельності таких проектів для підтримки інвестиційної привабливості галузі. Оскільки ціни на обладнання для ВДЕ в останні роки впали, нові станції будуть використовувати більш низький тариф. Нагадаємо, ключовими і перспективними інвесторами на ринку відновлюваної енергії в Україні вважаються китайська державна корпорація СНБМ і Європейський Банк Реконструкції та Розвитку.

Голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков під час міжнародної конференції “Україна – енергонезалежне держава” зазначив, що “зелений” тариф є ефективним механізмом залучення інвестицій в енергетичний сектор України. За його словами, прийнятим у 2009 році закон про введення т. зв. “зеленого” тарифу, який має діяти до 1 січня 2030 року прив’язали до курсу євро, щоб іноземні інвестори могли бути впевненими у заощадженні своїх інвестицій.

При цьому Олександр Домбровський впевнений, що зниження “зеленого тарифу” в діючих проектах відновлюваної енергетики зупинить нові інвестиції в галузь. “Дуже важливо, щоб в Україні, як і в інших країнах, були правила гри, які не можна змінювати… Знижувати “зелений тариф” можна лише для нових проектів, оскільки тоді інвестори будуть реально знати можливості і перспективи повернення вкладених коштів”, – пояснив він.

Варто зазначити, що розвиток альтернативної енергетики – це зобов’язання України перед європейським енергетичним співтовариством, які також зазначені в Угоді про асоціацію з ЄС. У 2012 році Радою Міністрів Енергетичного Співтовариства ЄС прийнято Рішення, згідно з яким кожна Сторона за Договором має ввести в дію закони, нормативно-правові та адміністративні положення, необхідні для виконання вимог Директиви Європейського Парламенту про заохочення використання енергії, виробленої з відновлюваних джерел. Директивою встановлюються обов’язкові національні цілі в галузі відновлюваної енергетики в першу чергу для того, щоб надати певні гарантії інвесторам та заохотити до розвитку новітніх технологій та інновацій у цій сфері. Україна взяла на себе зобов’язання до 2020 року досягти рівня 11% енергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії.

Нагдаємо, що нещодавно в Україні знизили “зелений тариф” для сонячної енергії.

Схожі записи