Інвестори надають перевагу вітроелектростанціям

Загальна потужність вітропарків в Україні сьогодні незначно більша, ніж потужність сонячних електростанцій. Але в найближчі роки, із запуском вітрових парків компаній ДТЕК, «Конкорд Груп» і «Вітряні парки України» (планована загальна потужність понад 2 тис. МВт), сонячні електростанції по потужності будуть відставати від ВЕС більш ніж в 10 разів. «Дело» вирішило з’ясувати, чому в Україну енергія вітру популярнішим енергії сонця. На думку експерта енергетичних програм Центру Разумкова Сергія Дяченка, Україні більш підходить для розвитку вітрової енергетики, ніж сонячної. «Україні за мірками сонячного потенціалу північна країна. В основному сонячний потенціал зосереджений в Криму », – вважає експерт.

Крім того, сонячні електростанції займають великі площі і коштують дорожче вітропарків аналогічної потужності.

«Під сонячну енергетику потрібно більше землі. Теоретично сонячні електростанції можуть займати землі під посівні. У Європі землі, де розміщуються вітряки, використовую під сільське господарство », – говорить директор Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА) Олена Рибак.

Приміром, новий сонячний парк «Охотнікове» (Крим) австрійської компанії Activ Solar потужністю 80 МВт складається з 360 модулів і займає площу понад 160 га. У той же час вітропарк «Новоазовський» (Донецька область) потужністю 107,5 МВт передбачає будівництво 43 вітряків, кожен з яких займає невелику ділянку землі.

Ще одним мінусом сонячних електростанцій перед вітровими парками є ціна. При однаковій потужності ВЕС обходиться майже вдвічі дешевше сонячної електростанції. Наприклад, будівництво сонячного парку Охотнікове обійшлося Activ Solar у близько 300 млн. євро. У той же час вартість вітропарку «Новоазвоского» оцінюється в 180 млн. євро.

У той же час Рибак вважає, що сонячна енергетика має значну перспективу розвитку в Україні.

«На ринок сонячної енергетики Україна зайшов дуже сильний гравець (ймовірно, мається на увазі Activ Solar). Багато хто зрозумів, що з такими обсягами складно змагатися. Але сьогодні ми бачимо інтерес до малої і середньої сонячної енергетики – максим до 10 МВт. І цей сегмент не покритий, він досить маленький, щоб складати конкуренцію великий сонячній енергетиці. При цьому він досить динамічний. Ми бачимо його, як ринок, який буде розвиватися і рости », – говорить директор ЄУЕА.

за мат. Діло

Схожі записи