Комбіновані сонячні системи на 30-40% знижують споживання газу

– Як ви оцінюєте український ринок сонячної енергогенерації? – Він знаходиться у стадії формування. Ще два-три роки тому майже не було попиту на продукцію, що перетворює сонячну енергію в електричну. Але із зростанням цін на енергоносії багато хто почав встановлювати комбіновані системи, що використовують енергію сонця для нагріву води і вироблення електроенергії, що на 30-40% знижує споживання газу. Більше 200 дахів в Україні оснащено сонячними модулями, з них більше 90% – виробництва ПАО “Квазар”. На жаль, говорити про промислові масштаби виробництва сонячної електроенергії і реалізації фотоелектричної продукції не доводиться. Це пов’язано в першу чергу з невизначеністю механізмів підключення до мережі і оплати “зеленого” тарифу. Об’єм українського ринку буде визначений квотою на купівлю державою сонячної електроенергії через механізм “зеленого” тарифу і участь України в енергетичних міжнародних проектах по поновлюваній енергетиці.

– Скільки компаній пропонують свою продукцію на ринку сонячної енергогенерації?

– Ми є фактично єдиним виробником. Проте існує досить агресивна конкуренція серед реалізаторів. Сьогодні в Україні працюють близько 15-20 компаній, що займаються продажем і інсталяцією модулів. За останній рік їх кількість виросла в два рази. Відсутність конкуренції серед виробників не означає відсутності перспектив розвитку фотовольтаїки. Згідно з держпрограмою енергоефективності на 2010-2015 роки, передбачена установка сонячних електростанцій загальною потужністю 1 ГВт.

– Які сонячні панелі мають попит?

– Є три основні типи сонячних фотоелектричних установок. Перший – автономні станції, що працюють без підключення до мережі. Їх сонячні модулі генерують електрику для освітлення, живлення електроприладів, а отримана енергія зберігається в акумуляторних батареях. Другий – сонячні системи із скиданням енергії в мережу. В цьому випадку установка підключена до мережі централізованого електропостачання. Третій тип — резервні системи, в яких фотоелектричні елементи підключаються до мереж з низькою якістю електропередачі. У разі їх відключення або недостатньої мережевої напруги недолік навантаження частково або повністю покривається енергією сонячної системи. Ці системи мають найбільший попит – їх більше 80% від загальної кількості встановлених в Україні фотоелектростанцій.

– Хто купує сонячні системи?

– Попит на фотовольтаїку спостерігається в місцевостях, де існують перебої в електрозабезпеченні, і віддалених від традиційних ліній електропередачі (приватний сектор Криму, Карпат, котеджі в передмістях міст-мільйонників). Таку продукцію також купують в містах, де затверджена муніципальна програма по альтернативній енергетиці.

– Які переваги дає використання сонячної енергогенерації?

– Передусім це невичерпний ресурс енергії. Початковим матеріалом для виробництва сонячних модулів є монокристалічний кремній. Модуль, виготовлений з 1 кг монокремнію, за увесь термін служби (30 років) виробляє 6 МВт-г електроенергії. Для її отримання традиційним способом необхідно спалити 2 тис. кубометрів природного газу. Сонячні системи мають переваги і в порівнянні з вітровими станціями (ВЕС): відсутній шум, яким супроводжується робота ВЕС, немає територіальних – обмежень для установки сонячних панелей.

У чому ви бачите складнощі розвитку галузі?

– Розробка прозорого і зрозумілого механізму отримання “зеленого” тарифу, відсутність твердих гарантій отримання плати за вироблену електроенергію і чіткої процедури виділення землі під сонячні станції – ось три першочергові проблеми у сфері фотовольтаїки. Якщо вони будуть вирішені, нашим ринком активно зацікавляться інвестори.

За мат. Коммерсантъ

Схожі записи